Baggernation - Thicky Fender 21" Black Spacers `86-13 Flh/t - THICKY21-13E-B
Baggernation
SKU:
WSP-827-05405
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Baggernation - Thicky Fender 21" Black Spacers `86-13 Flh/t - THICKY21-13E-B - Thicky Fender
Check out our Solid Steel OEM Thicky Fender! The Thicky fender has been a best seller for years, and this classic west coast styled fender is the perfect complement to any Bagger. The “OEM” version means that weve created an all new shape that fits like a glove on your stock front wheel and tire! Whether you run a 16”,17” 18” or 19” front wheel our OEM will fit your application perfectly. Paul created all new tooling for our OEM steel front fenders that allows them to be "deep-drawn" from one indestructible piece of 14-gauge steel! Each stamped fender is then precision laser-cut for perfect symmetry. Weve even drilled the mounting holes so you wont have to touch a tool when you choose our fenders! No spinning, no welding, no seams or grooves that need to be body worked! Each fender is meticulously E-Coated so you can rest assured your fender will arrive corrosion free and remain corrosion free. These fenders are perfect… seriously, they are perfect! You can pull them right out of the box, scuff them, paint them and mount them! No drilling, no shaping of any kind is required. Your painter will love us…and you will too!